03.02.2025

Informacje o segregacji odpadów

Uwaga!

ważne informacje dotyczące segregacji odpadów tekstylnych /źródło informacji: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/.

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

Tekstylia zanieczyszczają Polskę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko. Tymczasem przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.

Jak wynika z przytoczonych badań obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.

Infografika ze zdjęciem szpulek i tekstem: sektor tekstylny odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych

Czas na segregację tekstyliów

Zgodnie z przepisami przyjętymi w Polsce w 2019 roku, od 1 stycznia 2025 gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. To oznacza, że w PSZOKach, a więc Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, będzie można oddać zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie. W każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt.

Infografika z symbolicznym zdjęciem pudełka z odzieżą i napisem: od 1 stycznia 2025 oddasz odpady tekstylne i odzież w PSZOK w każdej gminie

Co zalicza się do odpadów tekstyliów?

Selektywna zbiórka odpadów tekstyliów i odzieży obejmuje między innymi zużytą odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki oraz dywany.

Infografika o selektywnej zbiórce odpadów tekstyliów i odzieży zawierająca przykłady: zużyta odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bielizna, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanteria skórzana, plecaki, pluszowe zabawki oraz dywany.

 

Aktualne zasady segregacji odpadów na terenie miasta Otwocka, Józefowa i Karczewa udostępnione są na dedykowanych stronach internetowych, po kliknięciu w linki poniżej zostaniecie Państwo przekierowani na strony urzędów do zakładki z informacją na temat segregacji odpadów:

 

Punkty PSZOK  na terenie Józefowa, Karczewa i Otwocka

Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że w najbliższym czasie przeprowadzana będzie wymiana wodomierzy lokalowych. Prosimy o udostępnienie lokali. Szczegóły dostępne w zakładce „Aktualności” . Kolejne terminy wymiany wodomierzy będą aktualizowane na bieżąco.